Paprastai studentai (juokais) skundžiasi kaip socialiniai tinklai atima daugybę to laiko, kurį galėtų skirti mokymuisi. Tačiau tuos tinklus galima panaudoti mokymuisi. Be abejonės, medijos nepateiks atsakymų į rytojaus pratybų temų klausimus, bet gilesniam dominančių temų supratimui gali būti itin naudingos. Nors tarkim, youtube galima rasti daugybę pamokėlių. Bet daugiausiai norėčiau papasakoti apie tai, kaip panaudoti tinklus mokslinei informacijai gauti.
Pirmiausia norėčiau papasakoti apie Research Gate. Kai iš paveiksliuko matote, tai puslapis mokslininkams. Bet kaip žinote, universitetas yra mokslo institucija, taigi, mūsų dėstytojai yra mokslininkai (dažniausiai) ir mes patys (truputį) būsime mokslininkai. Arba jau esame – kai darome tyrimus SMD, kai ruošiame pranešimus ir kai išspausdiname straipsnius. Ką jame veikti studentui? Prisijungti ir sekti dominančias mokslo šakas. Sekti savo dėstytojų mokslinį aktyvumą. Pavyzdžiui, tai puikus įrankis sužinoti kokią mokslinę veiklą vykdo Fiziologijos katedros dėstytojai. Arba genetikai. Arba chirurgai. Ir taip toliau. Medicininių publikacijų šiame tinkle yra labai labai daug (vėlgi, matosi iš paveiksliuko). Reikia pasakyti, kad jame toli gražu ne visi dėstytojai, ne visi mokslininkai ir ne visos jų publikacijos. Bet tai yra itin patogus įrankis megzti mokslinius ryšius. Šiame tinke taip pat matosi kas su kuo ir kur rašo straipsnius, galima palyginti įvairių institucijų reitingus. Tai labai pažangus būdas sekti naujienas. Ir jei turite savo publikacijų, puiki pradžia tapti bent kiek matomam milžiniškame informacijos sraute. Beje, VU, ir ypač medicinos fakulteto tyrėjų ten yra ganėtinai daug.
Kadangi prakalbau apie srautus, tai naujienas labai patogu gauti iš twitter‘io.
Maždaug taip atrodo mano naujienų srautas. Seku kelis studentus iš VU, LSMU, kelis įdomius pažįstamus, bet daugiausiai tai įvairūs puslapiai (profiliai) mane dominačiomis medicininėmis temomis, įvairūs žurnalai (pvz. NEJM), moksliniai, medicininiai blogai, keli universitetai, tarp jų ir VU. Daugiausiai twitinama nuorodomis, todėl iš principo visada gali tikėtis gauti nuorodas į pirminius šaltinius, dažnai prieš jiems pasirodant žiniasklaidoje, jei tai svarbu. Kitas smagus dalykas, kad čia galima sekti patinkančias asmenybes. Labai apmaudu, bet mano mėgstamiausiai Lietuvos gydytojai nesinaudoja twitteriu. O būtų smagu, jei dalintųsi savo pastebėjimais, mintimis, ir, žinoma, nuorodomis į darbus, ar kokiose konferencijose kalba, etc.
Kad netrukdytų mokytis facebook’as, padariau gana bjaurų dalyką, išjungdama beveik visų pažįstamų ir draugų rodymą savo naujienų sraute. Liko tik patys įdomiausiai, svarbiausi ir rečiausiai ką nors besidalinantys. Sraute liko tik duomenų bazių, žiniasklaidos priemonių ir visuomenės veikėjų skleidžiamas turinys. Deja, medicinai jis nelabai paskirtas, daugiau laisvalaikiui ir common sense ugdyti. Kita vertus, dabar manęs netrikdo niekieno vaikai, augintiniai, nuodobdžios prastos kokybės nuotraukos ar vakarėliniai džiaugsmai. Už tai matau, pvz. BBC sveikatos naujienų puslapį su mojančia ranka Angelina Jolie. TAip mano laiko švaistymas tampa mažiau sielą teršiantis kasdienybės dumblu.
O kaip jūs naudojatės socialiniais tinklais?
Beje, kokius kanalus (medicininius ar šiaip edukacinius) prenumeruojate/stebite youtube?